Godziny pracy:
Poniedziałek – Piątek
10:00 – 18:00
Sobota
9:00 – 17:00
Niedziela handlowa
9:00 – 17:00

Materace dla każdego – od komfortu po zdrowie

Materace są bardzo istotnym elementem. To w głównej mierze od nich zależy jakość Twojego snu i samopoczucie. Mają one również ogromny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Jakie są rodzaje materacy i jak wybrać odpowiedni?

Rodzaje materacy

Materace różnią się między innymi właściwościami, materiałem, z którego zostały wykonane i konstrukcją. Najbardziej popularne bez wątpienia są materace piankowe. Wyróżniamy takie z pianki poliuretanowej i termoelastyczne. Te drugie sprawdzą się idealnie dla osób z problemami i bólem kręgosłupa i stawów, ponieważ pod wpływem ciepła dostosowują się do kształtu ciała. Są one w przystępnych cenach i dostępne w wielu modelach, dlatego są tak powszechnie wybierane.

Kolejnym rodzajem są materace sprężynowe, które znane są ze swojej długowieczności i bardzo dobrej wentylacji. Istnieją także w wersji z kieszeniami, w których każda ze sprężyn mieści się oddzielnie, dzięki czemu świetnie dostosowują się do ruchów. Materace lateksowe z kolei są bardzo elastyczne, trwałe i hipoalergiczne, dlatego świetnie sprawdzą się dla osób zmagających się z najróżniejszymi alergiami. Zapewniają one świetną wentylację i są odporne na roztocza. Istnieje także możliwość łączenia różnych wariantów, wtedy mamy do czynienia z materacem hybrydowym.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?

Dokonując wyboru materaca, który będzie odpowiedni dla Ciebie, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na jego twardość. Występują one w różnych stopniach twardości, H1, H2, H3 i H4. Podczas snu kręgosłup powinien być utrzymany w stabilnej pozycji, w linii prostej. Tylko takie ułożenie zapewni nam zdrowy i odprężający sen. Istotna jest także grubość. Grubsze materace zapewniają nam większy komfort, lecz mogą być cięższe i mniej wygodne przy zakładaniu prześcieradła.

Pamiętaj o dobrej wentylacji. Dzięki cyrkulacji powietrza materac będzie odporny na pleśń spowodowaną na przykład przez pot. Jeżeli jesteś alergikiem, weź pod uwagę także hipoalergiczność materaca, aby uniknąć nieprzespanych nocy z powodu alergii i roztoczy. Zanim dokonasz zakupu, przetestuj wybrany materac, leżąc na nim przez kilka minut w sklepie, zmieniając przy tym pozycje. Gwarancja również ma znaczenie, aby w przypadku wad produkcyjnych móc wymienić materac, nie tracąc przy tym pieniędzy i nerwów.

Dlaczego warto zainwestować w dobry materac?

Inwestowanie w wysokiej jakości materac do łóżka przynosi liczne korzyści. Przede wszystkim poprawia jakość snu, co w efekcie korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Odpowiednio dobrany materac, z właściwym stopniem twardości, zapewnia optymalne podparcie kręgosłupa na całej jego długości, zapobiegając powstawaniu schorzeń oraz niepogłębianiu już istniejących problemów.

Doskonały materac to również klucz do głębokiego, odprężającego snu oraz szybszego zasypiania. Nowoczesne materiały i odpowiednia twardość pomagają w redukcji punktów nacisku na ciało, co prowadzi do równomiernego rozkładu ciężaru. Dzięki temu odciążamy takie obszary jak barki, biodra i kolana, co zapobiega występowaniu bólu punktowego. Kupując wysokiej jakości materac, inwestujemy także w jego trwałość i długowieczność. 

Jak dbać o czystość materaca?

Najważniejszym elementem, który pozwoli zachować Ci czystość materaca, jest pranie pokrowca. Powinno się go prać w pralce według zaleceń producenta, przy użyciu odpowiednich dla danej tkaniny i delikatnych środków czyszczących. Równie ważne jest wietrzenie i odkurzanie, aby zachować czystość i pozbyć się wszelkiego kurzu i roztoczy z pianki. Warto dokładnie odkurzyć powierzchnię materaca minimum co kwartał, a jeśli zmagamy się z alergią – raz na miesiąc. Dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniami i plamami zapewni specjalny podkład. Można go znaleźć w wielu sklepach, zarówno stacjonarnie, jak i online. Jest bardzo łatwy w użyciu i praniu, ponieważ wystarczy go wybrać razem z poszewkami z pościeli. Zakłada się go pod prześcieradło, dlatego jest praktycznie niewyczuwalny.